Siatkówka jest dyscypliną zespołową, w której o wygraną walczą dwa zespoły. Znajdują się one po dwóch stronach siatki, a każda drużyna ma sześciu zawodników. Zalicza się do nich: rozgrywającego, przyjmującego, dwóch środkowych, dwóch przyjmujących oraz libero. Liczba grających wraz z rezerwowymi powinna wynosić 12 osób, aby zawodnicy mieli możliwość się zmieniać. Zawodnicy nie mają ze sobą bezpośredniego kontaktu. Siatkówka jest jednym z najpopularniejszych sportów na świecie, dlatego warto poznać jej zasady. Być może za jakiś czas stanie jest akurat Twoim hobby. Legalni bukmacherzy w swojej ofercie również posiadają zakłady bukmacherskie na siatkówkę, dzięki czemu możesz zarobić dodatkowe pieniądze !

Ogólne zasady gry w siatkówkę:

Krótko mówiąc gra polega na odbijaniu piłki tak, aby przeleciała ona na drugą stronę boiska i wylądowała na boisku przeciwnika. Nie może ona przekroczyć linii boiska przeciwnej drużyny, ponieważ wtedy punkt uzyska drużyna przeciwna. Odbijać piłkę można każdą częścią ciała, zazwyczaj są to dłonie, to w nich mamy najwięcej siły i precyzji.

Mecz nie ma limitu czasowego, składa się z setów. Między zawodnikami musi być przewaga 2 setów. Jeden set trwa do zdobycia przez drużynę 25 liczby punktów. Często zdarza się, że między drużynami dochodzi do „tie-break”, oznacza to, że wynik meczu wynosi 2:2. Zawodnicy muszą walczyć w piątym secie o wygraną, wtedy liczba punktów wynosi 15.

Podczas meczu każdy zespół ma do wykorzystania dwie przerwy, które sygnalizuje trener drużyny. Oprócz tych przerw zawodnicy korzystają także z przerw technicznych, które mają miejsce po 8 i 16 zdobytym punkcie w grze.

Odbicia i zagrywki w siatkówce.

Każda drużyna gdy otrzyma piłkę na swoją stronę, za pomocą max. 3 odbić musi ją przerzucić na stronę przeciwnika. Każdy siatkarz może dotknąć ją tylko raz, inaczej drużynie przepada punkt. Punkt zdobywają zawodnicy, którzy przebiją piłkę na drugą stronę boiska i nie wyleci ona poza specjalne antenki. Po udanej akcji zawodnik, który wygrał akcję udaje się na serwowanie i w ten sposób rozpoczyna grę od nowa.

Pozycje w siatkówce.

Libero to gracz, który gra zazwyczaj na środku boiska. Jego zadaniem jest przyjmowanie piłki, natomiast nie może on blokować, serwować ani atakować. Główną rolą tego zawodnika jest przyjmowanie piłki. Atakujący jak sama nazwa wskazuje zajmuje się atakiem, czyli kończeniem akcji podczas gry. Przyjmujący dostarcza piłkę rozgrywającego, dlatego tak duże znaczenie ma to, w jaki sposób piłka zostanie przyjęta. Środkowy odbiera najczęściej atak i to on zdobywa w ten sposób punkty, przy pomocą bloku.

Sędziowie podczas meczu.

Najważniejszym sędzią jest arbiter, który stoi na specjalnym podwyższeniu przy siatce. Dzięki tej lokalizacji będzie on wiedział, co się dzieje na całym boisku. Dodatkowo znajdują się również sędzia pierwszy i drugi oraz arbiter liniowy, który obserwuje czy piłka nie wylatuje poza boisko.

Pisząc o siatkówce nie możemy pominąć systemu challenge. Gdy dochodzi do nieporozumienia lub nawet sędziowie nie są pewni, czy piłka przekroczyła boisko korzystają z tej możliwości. Za pomocą kamer i czujników umieszczonych na parkiecie można rozstrzygnąć spór między stronami.