Odnoszenie sukcesów w zawodowym w sporcie jest nierozłącznie związane z ciężkim treningiem i poświęceniem. Sport zawodowy z każdym rokiem rozwija się, śrubowane są poszczególne rekordy, zwiększają się wymagania w stosunku do zawodniczek i zawodników. Aby móc za tym nadążyć, trzeba całe swoje życie poświęcić wybranej dziedzinie sportu i na trening. Im wcześniej zacznie się podążać jedną ścieżką kariery zawodniczej, tym większa szansa na zadowalające wyniki w przyszłości. Nic więc dziwnego, że coraz więcej młodych ludzi, często jeszcze dzieci, decyduje się na profesjonalne treningi. Dobrym przykładem może być piłka siatkowa, czyli popularna siatkówka. Coraz więcej młodzieży garnie się bowiem do tego sportu, stawiając go często na pierwszym miejscu w swoich codziennych grafikach.

Zostańmy więc przy temacie siatkówki. Kiedy najlepiej rozpocząć swoją przygodę z tym sportem? Reguła w tym przypadku jest prosta – im wcześniej, tym lepiej. Najlepszym startem będzie szkoła podstawowa i zajęcia wychowania fizycznego połączone z dodatkowymi zajęciami – Szkolnymi Klubami Sportowymi (SKS). Uczenie się przez zabawę, w gronie koleżanek i kolegów z klasy będzie dobrym wyjściem w początkowej fazie treningu dziecka. Oprócz dobrej zabawy dziecko uczy się również dobrych nawyków – ustawienia na parkiecie, ruchów do piłki oraz grania bez piłki, czyli oczekiwania na swojej pozycji na atak przeciwnika. W tym wszystkim najważniejsze jest to, że tak ważne podstawy dziecko „łapie” niemal z automatu, a przy tym dobrze się bawi!

Jeżeli już w szkole podstawowej młody człowiek wykaże zainteresowanie i talent do siatkówki, można rozpocząć treningi w profesjonalnych drużynach sportowych. Znalezienie takowych zależy już od miejsca zamieszkania. Możliwości jest sporo, dlatego w początkowych fazach treningu siatkówki każdy zainteresowany znajdzie dla siebie odpowiednie miejsce do treningu: mogą być to profesjonalne klasy sportowe lub szkoły z dobrze rozwiniętą sekcją siatkówki. Z każdym kolejnym rokiem dziecko powinno coraz więcej czasu poświęcać na treningi, które jeszcze w końcowej fazie szkoły podstawowej zaczną przenosić się z hali sportowej do siłowni. Dobre przygotowanie fizyczne dziecka będzie równie ważne co jego umiejętności na parkiecie. Zmiana szkoły, z podstawowej na liceum będzie bowiem kolejnym krokiem w kierunku profesjonalnego uprawiania siatkówki. W tym wieku jednak dziecko powinno być już ukształtowanym młodym zawodnikiem, który powinien trafić do szkoły sportowej, w której albo działa profesjonalna drużyna grająca w rozgrywkach okręgowych, lub taka szkoła, która współpracuję z profesjonalną drużyną siatkarską z regionu.

Najlepsi zawodnicy już w liceach rozpoczynają swoje amatorskie kariery sportowe. Dzieje się tak dlatego, że swoją przygodę z siatkówką rozpoczęli jeszcze w szkole podstawowej, gdzie zaczynając od zabawy, krok po kroku doszli do takiego poziomu, który odróżnia ich od rówieśników i czyni z nich „łakome kąski” dla łowców talentów i skautów. Marząc o byciu siatkarzem, trzeba stać się nim już w szkole podstawowej, dlatego właśnie początek treningów w tym okresie jest najlepszym rozwiązaniem.