Siatkówka to bardzo dynamiczny sport, w którym jedna seria punktów może zmienić wiele. Najpopularniejszym typem wśród obstawiających jest wybór zwycięzcy danego pojedynku. To wyłącznie wierzchołek góry lodowej rozmaitych zakładów, związanych z tą dyscypliną.

Podstawowe typy zakładów bukmacherskich w siatkówce

Jak już wspomniano najłatwiejszym typem zakładów w siatkówce jest wybór zwycięzcy pojedynku. Nic w tym dziwnego, dynamika sprawia, że faworyci często gubią sety oraz małe punkty, ale z reguły wygrywają całe starcie.

Wspomniane sety są kolejną kategorią, którą można obstawić. Kupon może składać się z wygranego w konkretnej partii (secie) albo też tzw. handicapu. Aby drużyna z handicapem dodatnim, na przykład +1,5 seta okazała się zwycięska, musi ugrać dwie partie w meczu. Nieco prościej przedstawia się handicap +2,5 seta, który można utożsamić z zakładem na wygranie przynajmniej jednego seta przez dany zespół. Oczywiście oba typy mają swoje odpowiedniki w postaci handicapów ujemnych. W pierwszym przypadku dany zespół będzie musiał wygrać przynajmniej 3:0 lub 3:1, w drugim liczy się wyłącznie pełne zwycięstwo 3:0.

Pochodnym wspomnianych typów jest zakład na liczbę punktów w meczu. Z reguły łatwo oszacować sobie, na ile setów się to przełoży. Kolejną opcją są handicapy punktowe, które należy z reguły uznać za niebezpieczne. Ciężko przewidzieć rozmiary porażki danej drużyny. Niekiedy starcie potentata z absolutnym outsiderem kończy się słusznym pogromem, a tego typu zdarzenia charakteryzują się stosunkowo wysokimi kursami. Pamiętać trzeba o możliwym „odpuszczeniu” w przypadku znacznego prowadzenia w meczu. Rezerwowi gracze mogą mieć mniejszą siłę rażenia, co przełoży się na wynik punktowy danej partii, a nawet meczu.

Zakłady na danego zawodnika

Opcja skierowana głównie do koneserów siatkówki. Zakłady związane z danym zawodnikiem są niejako próbą „ominięcia” głównej istoty spotkania. Z reguły tyczą się punktów danego gracza, ale mogą także być liczbą jego asów serwisowych lub bloków w meczu.

W celu prawidłowego oszacowania typu konieczne jest zagłębienie się w statystyki. Analiza powinna zawierać również informacje o mocnych stronach zawodnika oraz jego przeciwników. Dobry blokujący dla przykładu, powinien zdobyć wiele punktów na niskich atakujących, którzy nie używają zbyt wiele techniki (tzw. obijanie muru). Zawodnik wybitnie serwujący będzie miał z kolei utrudnione zadanie przy dobrych przyjmujących.

Zakłady na żywo

Istotnym faktem jest to, że zakłady dotyczące siatkówki można znaleźć w ofercie przedmeczowej, ale również „na żywo”. Te drugie wiążą się z konkretną sytuacją na boisku. Obserwowanie jej na bieżąco pomoże określić potencjalny kierunek, w którym powinien się zwrócić obstawiający.

Duże imprezy sportowe bez problemu obstawi każdy, ale rozgrywki ligowe mają swoje prawa. Doświadczeni obserwatorzy halowego sportu będą mieli naturalną przewagę nad rekreacyjnymi obstawiającymi. Nie trzeba jednak regularnie grać w siatkówkę, aby rozumieć jej istotę. Odpowiednia analiza statystyk i kursów powinna wystarczyć do stworzenia obiecującego kuponu.