Oglądając relacje z meczy siatkarskich bardzo często można odnieść wrażenie, że komentatorzy używają terminologii niezrozumiałej dla zwykłego śmiertelnika. Warto zatem przedstawić kilkanaście słówek i definicji, dzięki którym oglądanie tej dyscypliny stanie się przyjemnością.

1)  Tie-break. W dosłownym tłumaczeniu znaczy tyle co zerwanie remisu. Następuje on tylko i wyłącznie wtedy, gdy każdej z drużyn uda się wygrać dwa sety w czasie trwania meczu.

2) Set. Część meczu, którą zawodnicy rozgrywają do uzyskania 25 punktów. Wyjątkiem jest tie-break, w którym wystarczy zaledwie 15 punktów. Różnica między drużyną zwycięską a przegraną musi wynosić 2 punkty. W trakcie spotkania maksymalnie rozegrać można 5 setów, z czego 3 trzeba wygrać.

3) Błąd podwójnego odbicia. W siatkówce zawodnik może odbić piłkę tylko raz, gdy zrobi to więcej razy błąd zostanie dostrzeżony przez sędziego i odgwizdany. Wyjątek stanowi jedynie blok oraz zagrywka.

4) Libero. Wyraźnie wyróżnia się na tle pozostałych zawodników na boisku. Jego ubranie zawsze jest w innym kolorze. Jego zadaniem jest obrona. Nie zagrywa i nie uczestniczy w ataku.

5) Blok. Zawodnicy ustawiają go w celu obrony swojej strony boiska. Używa się do tego celu wyciągniętych ponad siatkę rąk.

6) Aut. Uznaje się go wówczas, gdy piłka wypadnie poza obręb boiska.

7) Blok-aut. Polega na tym, że gdy odbije się od bloku tworzonego przez zawodników wypada poza boisko rywali w tzw. aut.

8) Antenki. Elementy znajdujące się po obu stronach siatki. Uderzenie w nią piłką powoduje utratę punktu.

9) MVP. To skrót od pełnej nazwy, która brzmi Most Valuable Player. Tytuł ten otrzymuje zawodnik, który najbardziej wyróżniał się w konkretnym spotkaniu lub dłuższych rozgrywkach typu Mistrzostwa Europy, Świata, czy Igrzyska Olimpijskie.

10) Meczbol lub też piłka meczowa. Jest to ostatnia akcja, której rezultat decyduje o wygraniu lub przegraniu spotkania.

11) Ławka. To miejsce, w którym na zmianę oczekują siatkarze. Siedzą tam również trener, asystenci oraz służba medyczna.

12) Kiwka. To piłka, która ma za zadanie zaskoczenie rywali. Uderza się je lekko.

13) FIVB. To skrót odnoszący się do najważniejszej światowej organizacji związanej z tą dyscypliną sportu: FederationInternationale de Volleyball.

14) CEV. ConfederationEuropeenne de Volleyball, co w polskim tłumaczeniu oznacza Europejską Konfederację Piłki Siatkowej.

15) Flot. Zagrywka techniczna, która wygląda na lekką. Ale należy uważać. To tylko pozory.

16) Atakujący. Ta pozycja na boisku jest jedną z najbardziej spektakularnych i zauważalnych na boisku. Do zadań tego zawodnika należy atakowanie piłką, którą wystawia mu rozgrywający.

17) Rozgrywający. Jego rola jest kluczowa na boisku. Dzięki dobremu rozegraniu atakujący, środkowy lub przyjmujący mogą skutecznie zakończyć akcję zdobywając punkt dla drużyny.

18) Przyjmujący. Na boisku zajmuje się odbiorem piłki pochodzącej z zagrywki, obrona oraz atak.

19) Środkowy. Jego głównym zadaniem jest blokowanie oraz atakowanie poprzez tzw. krótką. Są to najwyżsi gracze na boisku.

20) Pipe. Określeniem tym oznacza się atakowanie przez zawodnika znajdującego się w strefie VI z drugiego tempa.

Mamy nadzieję, że ten krótki słownik pojęć siatkarskich pomoże Wam oglądać mecze bez zbędnego szukania informacji o danym słowie w internecie.