Sezon 2021 miał dla biało- czerwonych słodko- gorzki smak. Udało się osiągnąć pozytywne wyniki podczas mistrzostw Europy oraz Ligi Narodów, z drugiej jednak strony cel którym był medal na IO nie został zrealizowany. Vital Heynen musiał zapłacić dymisją za niepowodzenie w Tokio. 

Liga Narodów 2021

Eliminacje do finału Ligi Narodów, biało- czerwoni pokonali śpiewająco. Jedyne porażki przyszły z Brazylią, Słowenią oraz z Francją. Słoweńcy pukają coraz odważniej do elity światowej siatkówki, W turnieju finałowym udało się pokonać ojczyznę Klemena Čebulj. Finał został przegrany z Canarinhos, jednak drugie miejsce należało uznać za wielki wynik i wspaniałe preludium przed czekającymi kadrę Igrzyskami. 

Siatkarze podczas IO w Tokio 

Igrzyska Olimpijskie polskim siatkarzom niezbyt się udały. Zaczęło się od porażki z Iranem, która nie powinna była się przytrafić. Kolejny mecz to gładkie zwycięstwo z Włochami, po którym wydawało się, że nasi wrócili na właściwe tory. Niepokoić mogła strata seta w meczu z autsajderem światowej siatkówki, z reprezentacją Wenezueli. Z grupy udało się jednak awansować z pierwszego miejsca. W 1/4 finału czekali Francuzi, zamknęli drogę biało- czerwonym do medali. Ćwierćfinał jest pewną granicą, której biało- czerwoni nie potrafią sforsować na Igrzyskach Olimpijskich. 

Mistrzostwa Europy 

Nadzieje związane z Euro były znaczne, zważywszy, że biało- czerwoni byli współgospodarzami turnieju wraz z Estonią, Republiką Czeską oraz z Finlandią. Z grupy Polacy wyszli z kompletem punktów, jednakże strata setów w spotkaniach przeciwko Grekom i Portugalczykom chluby nie przynosi. W 1/8 Polacy pokonali Suomi, w 1/4 udało się rozgromić Sborną a w półfinale niestety przegraliśmy ze Słoweńcami. Wynik spotkania ze Słowenią uznano w kraju za rozczarowanie. W meczu o III miejsce udało się pokonać Serbów. 

Co czeka biało- czerwonych w 2022r.? 

Na przełomie sierpnia i września, Polacy rozegrają mundial. Awans z grupy powinien być formalnością dla dwukrotnych z rzędu mistrzów globu. Rywale w grupie, czyli Bułgarzy, Meksyk oraz reprezentacja Stanów Zjednoczonych wydają się być w zasięgu reprezentantów Polski. Biało- czerwoni, którzy zagrają w Nowosybirsku mają ostatnio patent na Bułgarów, z którymi w przeszłości mieli spore problemy. Młode pokolenie bułgarskich siatkarzy jest znacznie słabsze, niż starsi koledzy na czele z Cwetanem Sokołowem. Amerykanie potrafią się motywować na duże turnieje, jednakże też nie popisali się podczas Igrzysk. Biało- czerwoni w ostatnim czasie dość regularnie ogrywają Jankesów. Meksyk wydaje się być dostarczycielem punktów. Prawdopodobnie nowym szkoleniowcem kadry Polski zostanie Nikola Grbić, przemawia za nim doświadczenie, obycie w siatkarskim świecie oraz znajomość z prezesem PZPS-u Sebastianem Świderskim. FIVB zapowiada zmiany w systemie rozgrywania Ligi Narodów, polskie ambicje są niezmienne. Zmagania Polaków podczas Mundialu 2022, Pucharu Świata w 2023, oraz turniejów kwalifikacyjnych do IO 2024 ma Polsat. To ważna wiadomość dla wszystkich kibiców siatkówki w mistrzowskim wydaniu. Biało- czerwoni z najlepszym obecnie siatkarzem globu czyli z Wilfredo Leonem mają wielkie szanse na powiększenie gabloty z medalami.