Wśród najlepszych na świecie reprezentacji w siatkówce mężczyzn bezapelacyjnie można wymienić jako pierwszą reprezentację Polski. Biało-czerwoni zdobyli srebrny medal mundialu w Japonii w 2006 roku, a także wygrali mistrzostwa świata rozgrywane w naszym kraju w 2014 roku, kiedy to trenerem naszej kadry był Stephane Antiga. W drodze po złoto, przegrali jedynie w fazie grupowej ze Stanami Zjednoczonymi. W wielkim finale wygrali w Katowickim Spodku 3:1 z reprezentacją Brazylii. Ten sukces udało się powtórzyć w 2018 roku, gdzie na mundialu rozgrywanym we Włoszech i Bułgarii, Polacy obronili tytuł mistrza świata pod wodzą Vitala Heynena. MVP turnieju został wybrany Bartosz Kurek. Dzięki wielkim sukcesom reprezentacji na arenie międzynarodowej, rozwinęła się też siatkówka klubowa. W tym roku, siatkarską Ligę Mistrzów wygrała drużyna Zaksa Kędzierzyn Koźle, gdzie wiodącymi postaciami tej drużyny byli Jakub Kochanowski i Łukasz Kaczmarek.

Obecnie mistrzem Europy jest reprezentacja Serbii, więc można bezapelacyjnie stwierdzić że jest to jedna z najlepszych ekip w Europie. MVP turnieju rozgrywanego w 2019 roku w Belgii, Francji, Holandii i Słowenii został wybrany Uros Kovacević, przyjmujący polskiego Aluronu Zawiercie. Oprócz niego do drużyny turnieju z serbskiej drużyny został wybrany środkowy Srecko Lisinac, oraz atakujący Aleksandar Anatasijević.  W drodze po złoto, w pokonanym polu zostawili w fazie grupowej m.in. reprezentację Belgii, Niemiec i Hiszpanii, natomiast w fazie pucharowej wyeliminowali reprezentację Czech wygrywając 3:0, Ukrainę wygrywając 3:2, Francję zwyciężając również 3:1, ostatecznie w finale pokonując Słowenię 3:1. Reprezentacja Polski zajęła w tym turnieju trzecie miejsce, wygrywając w meczu o brąz z Trójkolorowymi 3:0. Polski przyjmujący, Wilfredo Leon, został wybrany do drużyny turnieju, jako jedyny z polskiej reprezentacji.

W poprzednich latach czołową siatkarską reprezentacją była właśnie reprezentacja Brazylii, która dalej od wielu lat nie schodzi poniżej pewnego, wysokiego poziomu, będąc faworytem każdej międzynarodowej imprezy. Przez lata czołową postacią tej reprezentacji był grający na pozycji atakującego Giba, uznawany w pierwszej dekadzie dwudziestego pierwszego wieku za najlepszego siatkarza świata na tej pozycji. Oprócz niego z tamtejszej kadry do najbardziej utytułowanych graczy zalicza się Bruno Rezende, który jest synem trenera Bernardo Rezende, który był wieloletnim szkoleniowcem Canarinhos, który doprowadził ich do wielu sukcesów zarówno w Lidze Światowej, Mistrzostwach Świata jak i Igrzyskach Olimpijskich,

Równie silna dalej pozostaje reprezentacja Rosji, która jeszcze jako Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich święciła wiele triumfów na arenie międzynarodowej zarówno na Igrzyskach Olimpijskich jak i Mistrzostwach Świata. W przeszłości gwiazdą tej kadry byli rosyjski atakujący Roman Jakowlew oraz przyjmujący Siergiej Tietiuchin. Obecnie ich selekcjonerem jest były przyjmujący reprezentacji Finlandii, Toumas Sammelvuo.