Polska Liga Siatkówki od lat stoi na najwyższym poziomie – obok rosyjskiej Superligi i włoskiej Serie A, nasze klubowe rozgrywki są uważane za najwyższą klasę światową. Nikogo nie powinien dziwić ten fakt, bowiem plusligowe podwórko jest niezwykle bogate w utalentowanych zawodników, nie tylko z Polski, ale i z całego świata. Jacy wybitni polscy sportowcy reprezentują kluby Polskiej Ligi Siatkówki i kto zapisał się w historii plusligowej?

Skra i Resovia domem legend polskiej siatkówki?

W Polsce mamy to szczęście, że od ponad dekady polska siatkówka trwa w „złotym okresie”, a dobrych, doświadczonych siatkarzy i prosperujących młodych następców nie brakuje. Nie sposób więc nie wspomnieć o zawodnikach, którzy stali się legendami tej dyscypliny, a większość swojej kariery spędzili na boisku rodzimej ligi.

Mariusza Wlazłego nie trzeba przedstawiać nikomu – wybitny siatkarz o stratosferycznym zasięgu od lat stanowi wzór dla kolejnych zawodników. Choć jego przygody z reprezentacją bywały różne, to ostatecznie karierę reprezentacyjną zakończył w niezwykłym stylu – poprowadził drużynę do pierwszego po 40 latach Mistrzostwa Świata i zdobył tytuł MVP turnieju. Niedługo później został Sportowcem Roku 2014 w plebiscycie SportAccords.
Wlazły dzięki swoim umiejętnościom niejednokrotnie otrzymywał propozycje z zagranicznych potęg klubowej siatkówki – nigdy jednak nie opuścił PlusLigi. Przez 17 lat swojej kariery reprezentował barwy PGE Skry Bełchatów, z którą dziewięciokrotnie sięgnął po Mistrzostwo Polski. Od sezonu 2020/2021 występuje w Treflu Gdańsk.
Jeśli mowa o Bełchatowie, nie sposób nie wspomnieć o Michale Winiarskim – uwielbianym przez kibiców nie tylko ze względu na umiejętności, ale także za osobowość. Co prawda, były kapitan reprezentacji Polski zakończył karierę zawodniczą w 2017 roku, jednak jako siatkarz wniósł sporo do PlusLigi i zapisał się na kartach jej historii. W bełchatowskim ulu występował łącznie przez osiem sezonów, w międzyczasie walcząc o mistrzostwo Rosji czy Włoch.

Drużyna z Rzeszowa również może pochwalić się kontraktami z wieloma reprezentantami naszego kraju. Przed kilkoma laty Resovię reprezentował uwielbiany przez kibiców libero – Krzysztof Ignaczak. Złoty medalista Mistrzostw Świata i Europy zdobywał w PlusLidze mistrzostwo kraju aż sześciokrotnie. U boku Ignaczaka grał także wciąż aktywny zawodnik, Piotr Nowakowski. Jeden z najlepszych środkowych polskiej siatkówki obecnie reprezentuje barwy klubu z Warszawy, jednak w Resovii spędził najdłuższy okres swojej kariery. Obaj zawodnicy grali na rzeszowskim boisku przez dziewięć sezonów.

Polscy reprezentanci, a kluby PlusLigi – najgłośniejsze nazwiska w sezonie 2020/2021

Nie od dziś wiadomo, że PlusLiga obfituje w uzdolnionych zawodników z Polski i zagranicy – wielu kluczowych siatkarzy reprezentacyjnych występowało i wciąż występuje na polskich boiskach.

W obecnym sezonie, barwy Resovii Rzeszów reprezentuje dwukrotny Mistrz Świata i pierwszy rozgrywający naszej kadry – Fabian Drzyzga, który powrócił do rodzimej ligi po przygodzie w Rosji. Pozycja libero w ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle od 2014 roku niezmiennie jest obsadzona przez jednego z najlepszych na świecie zawodników na tej pozycji – Pawła Zatorskiego, który wcześniej cztery sezony spędził w Bełchatowie.
Karol Kłos w reprezentacji Polski występuje na pozycji środkowego – w turnieju w 2014 roku został wybrany najlepszym środkowym Mistrzostw Świata. W siatkówce klubowej pozostaje wierny jednemu klubowi – Bełchatów stał się jego domem w 2010 roku i niezmiennie od dziesięciu sezonów, jest Skrzatem jednej z najlepszych drużyn PlusLigi. Verva Warszawa ORLEN Paliwa zakontraktowała w ubiegłym sezonie Piotra Nowakowskiego, jednak nie jest to jedyny reprezentant Polski grający w klubie ze stolicy. Świetną formą wyróżnia się także Bartosz Kwolek – młody przyjmujący naszej kadry, który w Warszawie gra już od 2016 roku.