88 do 2

W zasadzie 88 do 0, ponieważ dwóch, z 90 głosujących delegatów PZPS Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo – Wyborczego, się wstrzymało i Sebastian Świderski został nowym prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Tuż przed głosowaniem na kadencję 2021 – 2025 wycofał się jedyny poważny konkurent „Świdra” – Ryszard Czarnecki. Europosła z ramienia PIS wysunął Dolnośląski Związek Piłki Siatkowej. Należy oddać panu Ryszardowi, że na Dolnym Śląsku skutecznie wspiera siatkówkę i jego kandydatura nie była pozbawiona uzasadnienia. Sprawdź najciekawsze kasyna oraz gry hazardowe według sport.betfan.pl.

„Świder”

Popularny „Świder” jest tzw. człowiekiem siatkówki. To jeden z najbardziej utytułowanych siatkarzy w Polsce. Znakomity zawodnik m.in.: mistrz Europy i świata juniorów, wicemistrz świata seniorów z 2006 w Japonii. Ten akurat sukces polskich siatkarzy jest szczególnie cenny, ponieważ jest uważany jako  czerwony dywan po którym kolejni reprezentanci przeszli ku dwóm mistrzostwom świata. Medale mistrzostw i Pucharu Polski Sebastian Świderski może sobie wieszać na obu rękach jak Michael Phelps z igrzysk olimpijskich.

Grał siedem sezonów we Włoszech. Po powrocie do kraju jeszcze dwa sezony odbijał osobiście piłkę w swoim ukochanym klubie ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Potem zajął się trenowaniem oraz menadżerstwem sportowym. W roku 2015 został Prezesem Zarządu Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. To nowe wyzwanie przyniosło Sebastianowi ponownie duże powody do zadowolenia z wyników sportowych. Jego drużyna stała się dominatorem w PlusLidze, zdobywając m.in. trzy tytuły mistrza Polski (kolejny najprawdopodobniej tytuł MP sezonu 2019/2020 pogrzebała pandemia). ZAKSA Świderskiego nawiązała mocno do historycznych wyników z lat 1998 – 2003, w których to latach Mostostal Kędzierzyn-Koźle zdobył 5 tytułów mistrza Polski (trener Waldemar Wspaniały).Tuż przed odejściem Sebastiana Świderskiego na głównego rozgrywającego polskiej siatkówki ZAKSA zrobiła to czego innym polskim zespołom długo się nie udawało – zdobyła tytuł najlepszej drużyny klubowej w Europie w formule Ligi Mistrzów.

Kibice zawsze uwielbiali Sebastiana za spokój i waleczność na boisku oraz maniery prawdziwego gentelmana. To poparcie sympatyków i wymienione cechy Świderskiego na pewno będą bardzo przydatne w najbardziej wyeksponowanej funkcji w polskiej siatkówce.

Wybór nowych trenerów kadr

Sebastian Świderski wielokrotnie był wybierany najlepszym zawodnikiem poważnych imprez siatkarskich. Czy Prezesem też będzie najlepszym? Już za „chwilę” pierwsza przeszkoda lub jak kto woli, sprawdzian. Wybór trenerów kadr żeńskiej i męskiej.  Przy okazji wyborów prezesa PZPS skończył się kontrakt Jackowi Nawrockiemu (kobiety) , a także upłyną l czas dla Vitala Heynena z kadrą mężczyzn. Mimo nieudanych Igrzysk Olimpijskich w Tokio siatkarzy należy pamiętać sympatycznemu Belgowi również złoty medal mistrzostw świata z roku 2018.

20 listopada 2021 minął termin składania aplikacji na trenerów kadry. Kibice chyba się spodziewali, że na stanowisko trenera kadry mężczyzn będzie mnóstwo kandydatów, a zgłosiło się tylko sześciu. Natomiast pewną niespodzianką jest 24. kandydatów na selekcjonera reprezentacji kobiet. Po tej radosnej informacji przyszła jednak kolejna, że tylko jeden szkoleniowiec jest Polakiem(:. Dwa dni temu (3 grudnia) obie komisje PZPS do wyborów HEAD Coaches dokonały pierwszej selekcji. Na placu boju zostało po 4 trenerów aplikujących do kadry męskiej i żeńskiej (w czwórce trenerów kadry kobiet już nie ma naszego rodaka). Ciekawostką jest, że w dalszym ciągu nie wiemy, kto jest kandydatem na trenera reprezenatcji męskiej.Ta informacja jest niejawna 

Po wyborze trenerów kadr nie będzie dla nowego prezesa odpoczynku ponieważ przed nim i całą siatkówką w Polsce wielkie wyzwanie – organizacja mistrzostw świata kobiet w 2022. Po tej imprezie będziemy już więcej wiedzieli na temat skuteczności Sebastiana Świderskiego jako menadżera poważnej instytucji, wiemy natomiast, że jako reprezentant kraju oraz zawodnik i sternik ZAKSY na stałe wpisał się w serca wszystkich sympatyków siatkówki w Polsce.

Sebastian, ŻYCZYMY POWODZENIA!