Siatkówka to bardzo widowiskowy sport, który spełnia wiele oczekiwań, potrzeb i cech zarówno kibiców, jak i samych grających. Rozgrywki te przynoszą wiele zadowolenia, radości, satysfakcji i przyjemności. Ponadto treningi czy sama gra znacząco wpływają na aspekt fizyczny i rozwojowy każdego organizmu. Kiedy zacząć grać w siatkówkę? Jak zacząć grać? Na co zwrócić uwagę podczas pierwszych treningów i rozgrywek? 

Siatkówka – opis i cechy dyscypliny sportowej

Siatkówka to sport drużynowy, który polega na odpowiednim przebijaniu piłki do gry przez zawieszoną na pewnej wysokości siatkę. Rozgrywka odbywa się na boisku, które organiczne jest ze wszystkich stron liniami końcowymi. Piłkę do gry wprowadza się za pomocą serwisu, a następnie gracze starają się nie dopuścić do uderzenia piłki o ziemię. Każda z drużyn wypuszcza na boisko 5 graczy, którzy zazwyczaj posiadają przypisane im role – blokujący, rozgrywający, atakujący czy libero. Gra w piłkę siatkową to dyscyplina, którą mogą uprawiać zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Najlepszym wiekiem na rozpoczęcie przygody z siatkówką jest wiek szkolny.

Jak zatem zacząć grę amatorką, przechodząc następnie na profesjonalny poziom?

Jak zacząć grać w siatkę?

Przygodę z tego rodzaju sportem można rozpocząć niemalże w każdym wieku. Młodzi ludzie, uprawiając tego rodzaju aktywność wszechstronnie rozwiną swoje umiejętności, jak również wykształcą całe ciało. Dzięki solidnemu przygotowaniu mogą również w przyszłości osiągnąć poziom zawodowca, a siatkówka stać się ich sposobem na życie. W piłkę można zacząć grać również będąc dorosłym. Amatorskie rozgrywki przynoszą również wiele radości i spełnienie. Jak zacząć grać?

Do treningów związanych z piłką siatkową należy się odpowiednio przygotować. Aby móc rozegrać mecz, zgodny z zasadami ogólnoświatowymi, należy zapoznać się z zasadami oraz techniką gry. Ponadto warto przejść przez szkolenie teoretyczne, które pomoże w późniejszym czasie wykonywać poszczególne elementy i czynności związane z taktyką.

Czynnikami, które z pewnością pomogą zdobywać coraz większe sukcesy siatkarskie są:

– warunki fizyczne – wysoka, szczupła budowa ciała,

– odpowiednie koordynacja,

– kondycja,

– skoczność,

– logiczne myślenie,

– dobra orientacja w terenie,

– wypracowana technika gry,

– wiele innych.

Przed rozpoczęciem ćwiczeń i treningu specjalistycznego warto zadbać o rozgrzewkę, jak również rozbudowę tkanki mięśniowej. Choć sport ten nie wygląda na siłowy, to użycie mięśni odgrywa w nim kluczowa rolę.

Początkowe etapy treningowe polegają na nauce odpowiedniego odbijania piłki palcami, jak również sposobem dolnym. Zawodnicy uczą się także precyzyjnej zagrywki, a następnie kształtują umiejętności związane z blokowaniem akcji przeciwnika oraz atakowaniem, celem zdobycia kolejnych punktów. Wszystkie elementy gry należy wzbogacać o dodatkowe umiejętności, dzięki którym rozgrywki są na coraz wyższym poziomie.

W treningu warto wykorzystywać wiele różnorodnych technik i metod. Podczas gry można korzystać z wielu ciekawych form tej gry, jak również zmieniać podłoże i środowisko rozgrywek. Podbijać piłkę można zarówno na hali, jak i plaży czy zewnętrznym boisku.