Zagrywkę wymienia się wśród najważniejszych elementów, których należy się dobrze nauczyć, jeżeli chce się grać dobrze w siatkówkę. Zawodnik tym właśnie elementem otwiera spotkanie, seta oraz akcję. Potrafi być niebezpieczna, a od jej skuteczności zależy bardzo często zwycięstwo lub porażka drużyny.

Najpopularniejsze metody serwowania

1) Dynamiczna z wyskoku – gracz wybierając ten sposób serwowania wyrzuca wysoko piłkę, po czym uderza ją wybierając jej najwyższy punkt. Dzięki sile i rotacji, które zyskuje przy odbiciu może lecieć nawet 138 km/h.

2) Plasowana – Tuż przed uderzeniem w piłkę zawodnik musi zwolnić ruch ręki. Jest ona niezwykle skuteczna, ale nie osiąga już tak spektakularnych prędkości, jak dynamiczna z wyskoku.

3) Szybująca – Serwis ten pozbawiony jest rotacji. Dzięki temu nikt nie jest w stanie zagwarantować, w które miejsce na boisku poleci piłka, a to zwiększa stopień trudności przy odbiorze zagrywki przeciwnikom.

4) Float – Maksymalna prędkość, jaką może osiągnąć piłka uderzana tym sposobem serwowania to od 50 do 70 km/h. Nie zaleca się odbierać jej dołem. Skuteczniejszą metodą będzie przyjęcie jej sposobem górnym, który pozwala na zmianę ułożenia palców w trakcie rozgrywania akcji.

5) Skrót – Zawodnik może pokierować piłką w taki sposób, aby znalazła się na boisku przeciwników około 3-4 metry od siatki. Jest to dobry sposób na zdobycie szybkiego punktu i zaskoczenie rywali. Przyjmujący taką piłkę nie mają możliwości ataku, ponieważ znajdują się od niej zbyt daleko.

Upatrz sobie cel !

Profesjonalne drużyny siatkarskie bardzo starannie analizują przed meczem, a także w trakcie jego trwania predyspozycje przeciwników. Zagrywający przed posłaniem piłki na drugą stronę siatki musi wybrać sobie ofiarę. Jest to zawodnik, który jego zdaniem może mieć problemy z przyjęciem. Zazwyczaj celuje się w środkowych, rozgrywających, bądź atakujących.

Eksperymentuj !

Najgorsze co może zrobić osoba serwująca jest nuda i powtarzalność. Przeciwnicy łatwo rozgryzą siatkarza, którego zagrywki wykonane są tylko i wyłącznie jednym sposobem. Z pewnością nie przyniosą one pozytywnych rezultatów i nie doprowadzą do zwycięstwa drużyny.

As serwisowy

Marzeniem każdego zagrywającego siatkarza jest zdobycie tak zwanego asa serwisowego. Polega on na tym, że żaden z grających po drugiej stronie siatki rywali nie jest w stanie odbić piłki, ponieważ trafia ona w boisko lub zawodnika po czym zatrzymuje się poza strefą boiska.

Punkt bezpośrednio z zagrywki

Zdobycie tych punktów cieszy równie mocno, co as serwisowy. Mają one działanie podbudowujące drużynę.

Ucz się na błędach !

Najlepszą metodą nauki, choć niezwykle bolesną, jest uczenie się na własnych błędach. Takie same zasady obowiązują w każdym sporcie, także siatkówce.

Najczęściej popełniane błędy przy serwowaniu:

– Zawodnik zagrywający przekracza lub następuje na linię dziewiątego metra,

– Piłka trafia w siatkę, aut lub antenkę.

Skuteczny serwis jest tajną bronią drużyny siatkarskiej. Dobre opanowanie jego techniki może pomóc wygrywać większą liczbę spotkań.