Siatkówka jest jednym z tych sportów, które zawsze zapewniają ogromne emocje. Poziom tej dyscypliny w ostatnich latach staje się coraz wyższy, a rozgrywki międzynarodowe cieszą się zainteresowaniem wśród kibiców i sympatyków sportów drużynowych. Jest to niewątpliwie zasługa wysokiego poziomu sportowego i profesjonalizmu zawodników, ale również nienagannej organizacji i zasadom panującym podczas rozgrywek. Choć każdy kraj i kontynent posiada własną federację, to zdecydowanie najważniejsza jest ta pełniącą pieczę nad światową siatkówką. Jak powstała Miedzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej i co przyczyniło się do tak dużego rozwoju FIVB?

Początki Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej

O siatkówce po raz pierwszy usłyszano ponad 120 lat temu – pierwotny pokaz ówczesnej Minonette odbył się w 1895 roku. I choć długa i obszerna historia jednego z najciekawszych sportów drużynowych robi wrażenie, nie oznacza to jednak, że nowa dyscyplina już od ponad wieku objęta jest patronatem federacji, zrzeszającej drużyny z całego świata.

FIVB, bo tak w skrócie określa się Międzynarodową Federację Siatkarską, powstało ponad pół wieku po tym, gdy świat po raz pierwszy usłyszał o zasadach siatkówki. W 1947 roku podczas obrad Kongresu w Paryżu podjęto decyzję o stworzeniu federacji zrzeszającej wszystkie kraje świata, prezentujące siatkarskie umiejętności. Funkcję prezydenta objął wówczas Paul Libaud. W całej historii powstania FIVB znalazł się także znaczący polski pierwiastek – zastępcą pierwszego prezydenta federacji stał się Zygmunt Nowak.

Aktualnie do szeregów światowej federacji należą aż 222 z całego świata, a wśród nich czternastu założycieli FIVB – między innymi Polska, Włochy, Niemcy czy Brazylia. Rolę prezydenta niezmiennie od 2012 roku pełni Brazylijczyk, Ary Graca.

Siatkarskie emocje kontra odpowiedzialność – turnieje FIVB

Zadaniem federacji, niezależnie od obszaru jej działania, jest nie tylko zrzeszanie drużyn, chcących uczestniczyć w siatkarskich wydarzeniach. Federacja siatkarska odpowiada za promowanie sportu, a co za tym idzie – organizowanie wszelkich imprez siatkarskich na wszystkich szczeblach reprezentacyjnych:

  • turnieje kwalifikacyjne Mistrzostw Świata
  • Mistrzostwa Świata
  • Puchar Świata
  • siatkarskie rozgrywki w ramach Igrzysk Olimpijskich
  • Liga Narodów

Rankingi FIVB oraz obecny skład federacji

FIVB od zawsze łączyło kraje z różnych kontynentów w jedną, sportową całość. Już na samym początku istnienia federacji, członkowstwo otrzymało 14 państw, będących założycielami FIVB. Od powstania światowej federacji minęło już ponad 70 lat, a lista państw należących do federacji wzrosła do 222.

Ta liczba jest jeszcze bardziej zaskakująca, gdy podkreśli się fakt, że tworzy ją aż pięć konfederacji z całego świata. Aż 65 krajów będących członkami FIVB to drużyny narodowe z azjatyckiej konfederacji AVC. Wśród ekip że Starego Kontynentu CEV reprezentuje 56 państw. Amerykańska NORCECA zadeklarowała 35 drużyn, z Afryki członkowstwo posiadają 54 kraje, natomiast Amerykę Południową reprezentuje 12 ekip.

Rankingi FIVB to jedne z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń dla siatkarskich reprezentacji w roku – są one aktualizowane raz w roku, a wynik danego państwa zależy od osiągnięć reprezentacyjnych w danym sezonie. Jest to o tyle istotne wydarzenie, że lista rankingowa znacząco wpływa na rozstaw zespołów w poszczególnych turniejach. Klasyfikacja danej reprezentacji ma więc swoje odzwierciedlenie w późniejszym etapie rozgrywek.

Aktualne listy rankingowe odnoszą się do ubiegłego sezonu, że względu na sytuację pandemiczną i brak rozgrywek w tym sezonie. W klasyfikacji Pań, podium należy do Chin, USA oraz Brazylii – Polskie siatkarki utrzymują swoją pozycję na 13 miejscu. W przypadku mężczyzn, od kilku ubiegłych sezonów toczy się zacięta walka o pierwsze miejsce między Brazylią, Polską oraz Stanami Zjednoczonymi.