Wysoki wzrost kluczem do sukcesu w siatkówce

Siatkówka należy do najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Polsce. Dzieje się tak przynajmniej od dwóch dekad, gdy reprezentacja Polski zaczęła skutecznie rywalizować z najlepszymi drużynami z całego świata. Początkowo byli to mężczyźni, lecz wkrótce potem i kobieca kadra osiągała ogromne sukcesy. Przyczyniło się to rzecz jasna do zwiększenia zainteresowania siatkówką, a transmisje telewizyjne stawały się coraz bardziej regularne. Wskutek tego wiele osób śledzi zmagania siatkarskie i obserwuje walkę podczas meczów ligowych i reprezentacyjnych. Warto zwrócić uwagę na fakt, iż zdecydowana większość zawodników charakteryzuje się dobrymi warunkami fizycznymi.

W pierwszej kolejności liczy się wysoki wzrost. Ten konkretny aspekt znacznie ułatwia skuteczną rywalizację z przeciwnikami. Szczególnie widoczne jest to podczas gry blokiem, gdy każdy dodatkowy centymetr przy siatce może mieć decydujące znaczenie o powodzeniu akcji. Naturalnie nieco niżsi zawodnicy nie są automatycznie skazani na uprawianie innych dyscyplin niż siatkówka. W każdym razie akurat w tym sporcie wzrost pomaga w osiąganiu sukcesów i często trenerzy zwracają na to uwagę przy wysyłaniu powołań na mecze reprezentacyjne.

Pozycja libero szansą dla niższych zawodników

Mówiąc o predyspozycjach do gry w siatkówkę, trzeba jasno zaznaczyć, iż bardzo cenione są również takie elementy jak zwinność, ruchliwość czy skoczność. Zawodnicy muszą poruszać się sprawnie przez całe spotkanie, gdyż gra toczy się zazwyczaj w szybkim tempie i nie ma czasu na przestoje. Automatycznie spowodowałoby to utratę kilku punktów, a odrabianie strat w siatkówce nie jest wcale prostą sprawa, zwłaszcza kiedy naprzeciw siebie stają dwie wyrównane ekipy. Osobną kwestią jest pozycja libero. W tym przypadku wysoki wzrost nie jest wymagany. Wręcz przeciwnie, gdyż taki zawodnik odpowiada głównie za skuteczne przyjęcie i grę w obronie, a tutaj liczy się głównie szybkość reakcji. Nie ma co ukrywać, że niżsi gracze mają ułatwione zadanie w defensywie. Krótko mówiąc siatkówka jest dyscypliną sportową, gdzie jest miejsce zarówno dla wysokich osób, jak i tych dysponujących nieco skromniejszymi warunkami fizycznymi.

Połączenie warunków fizycznych z mocną psychiką

Obserwując na co dzień rywalizację siatkarską w najmocniejszych ligach europejskich można wysnuć wniosek, że o zwycięstwach często decydują drobne detale. Umiejętne dobranie zawodników do meczowej kadry może przesądzić o końcowych rozstrzygnięciach. Swoje znaczenie ma także skuteczna gra w ostatnich setach, gdy presja jest największa i trzeba wykazać się mocną psychiką. Ten przykład jednoznacznie pokazuje, iż decydując się na karierę siatkarską należy mieć nie tylko dobre warunki fizyczne, lecz również zwracać uwagę na inne aspekty. Na szczęście pomagają w tym szkoleniowcy, którzy krok po kroku starają się wprowadzać poszczególnych zawodników na wyższy poziom. W wielu przypadkach udaje się to czynić z sukcesami i dlatego polskie reprezentacje nadal liczą się w stawce i potrafią walczyć o medale w najważniejszych imprezach.